Ako sa zbaviť lupín a svrbenia pokožky hlavy
Čo sú lupiny?
Lupiny sú malé, biele šupinky, ktoré sa obvykle objavujú na hlave a vlasovej pokožke. Ide o odumreté kožné bunky, ktoré sa oddeľujú od povrchu pokožky. Lupiny sú často spojené s podráždením a môžu byť spôsobené rôznymi faktormi.
Ako vznikajú lupiny?
Prirodzenou vlastnosťou pokožky je jej obmena prostredníctvom drobných šupiniek. Pri tomto bežnom procese sa odlupujú odumreté kožné bunky a nahrádzajú ich nové. V prípade zdravéj pokožky sú tieto šupinky takmer nepozorovateľné.
Zdravá pokožka obsahuje množstvo prirodzene sa vyskytujúcich mikroorganizmov, ktoré tvoria takzvaný kožný mikrobiom. Vyskytujú sa tu predovšetkým baktérie a kvasinky, ktoré na pokožke fungujú v symbióze.
Ak je ochranný kožný mikrobiom akýmkoľvek spôsobom narušený, vznikajú kožné problémy, ako je zvýšená lupovitosť alebo svrbenie pokožky na hlave. Tieto následky môže spôsobiť nevhodná kozmetika, zlá starostlivosť o vlasy alebo nesprávne životné návyky.
Typy lupín
Významnú úlohu pri vzniku lupín zohráva zvýšený výskyt kvasiniek, ktoré sa premnožia na úkor baktérií. Potom sa pokožka odlupuje nadmerne a vznikajú veľké kožné pláty nazývané lupiny. Tie sa vyskytujú v dvoch formách:
Suché lupiny
Biele, malé, lámavé šupinky, ktoré často tvoria poprašok ulpievajúci na ramenách. Ide o najčastejšie sa vyskytujúcu formu lupovitosti. Ľahko sa uvoľňujú z pokožky.
Mastné lupiny
Odumreté kožné bunky nasýtené mazu, bývajú oveľa väčšie. Sú charakteristicky žlté a tvoria na pokožke ložiská. Často sa vyskytujú pri seboroickej dermatitíde (tzv. seborea).
Obrázok: Lupiny na hlave
Identifikácia problému s lupinami
Uvedomenie si, že stav pokožky a vlasov je ukazovateľom celkového stavu tela, je podstatným krokom k úspechu. To znamená, že všetky psychické aj fyzické úrazy sa môžu značně prejaviť na pokožke i vlasoch.
Projevy môžu byť mierne aj vážne, v každom prípade je potrebné hľadať príčiny a riešenia. Dôležitým krokom k nájdeniu odpovedí je trichologické vyšetrenie, pri ktorom vám odborný konzultant vyhodnotí stav vašej pokožky, hľadá všetky príčiny a ponúkne riešenia.
Ako sa lupiny prejavujú?
Obsiahla štúdia preukazuje, že nadmernou tvorbou lupín trpí 40–60 % dospelých po celom svete a najviac sa vyskytuje u ľudí vo veku 15 – 34 rokov.
Výskyt lupín je často spojený s nepríjemným pocitom svrbenia, ktorý spôsobujú mikroorganizmy, dehydratácia, nevhodná kozmetika a zlá starostlivosť o pokožku hlavy. V tomto prípade majú ľudia tendenciu zasahovať do pokožky hlavy predovšetkým škrabaním, čo vedie k ďalším problémom.
Obrázok: dehydrovaná, podrážděná pokožka
Obrázok: lupy pod trichologickou kamerou
Ako sa zbaviť lupín?
Bežným javom pri výskyte lupín je podráždená, začervenaná pokožka hlavy. Tú môžete vidieť na trichologickom snímku. Zbavenie sa nečistôt z povrchu pokožky je dôležitou súčasťou správnej starostlivosti o vlasy a tiež záleží na následnej starostlivosti, ktorá zabráni ďalšiemu vzniku nepríjemných lupín a svrbeniu.
Čistenie vlasovej pokožky
Čistenie pokožky je dôležitý, preventívny úkon pred vznikom ďalších nepríjemných problémov, ako je vypadávanie vlasov, lupiny, pleseň, seborea či alopecie. Najefektívnejším nástrojom na zbavenie sa nečistôt pokožky hlavy je vysoko účinná ultrazvuková špachtľa, ktorá pôsobí hĺbkovo.
Po tomto čistení dôjde k uvoľneniu hĺbkových nečistôt a pri následnom umytí sa všetko ľahko uvoľní. Efekt a úľava sú cítiť ihneď po ošetrení.
Elektroporácia
Super, tak pokožku máme čistú a čo ďalej? Ako obnovíme prirodzené procesy zdravé pokožky a rast vlasov? No, predsa vitamínovou bombou, ktorá podporí kožný mikrobióm aj výživu vlasu priamo z krvného obehu. Vlasová séra, ktoré sa aplikujú na pokožku, sa nemusia dostať cez všetky bariéry na potrebné miesto, a preto je vhodné ich do krvného obehu efektívne dopraviť.
Odporúčanou metódou Vlasovej kliniky je elektroporácia. Tá patrí medzi neinvazívne mikrobiologické metódy, pri ktorých sa zvyšuje bunková priepustnosť. Vďaka tomu sa sérum dostane hlboko a „nakrmí“ potrebné vlasové folikuly.
Podstatnú úlohu hrá aj zloženie použitého séra. Vlasové sérum RENLIVE NEOHAIR obsahuje potrebné bioaktívne látky a podporuje rast a má hojivé účinky.
Babské rady proti lupinám
Medzi babské rady na lupiny vo vlasoch patrí napríklad použitie octového oplachu. Jedná sa o zmes octu (jablkového, vínneho, malínového a pod.) a vody. Ten sa potom používa namiesto kondicionéra. Po použití sa pokožka hlavy dostane do kyslého pH, čo je pre pokožku zásadné a prirodzené.
Ďalším riešením je použitie žihľavových oplachov, ktoré sa za čias babičiek používali úplne bežne. Žihľava obsahuje vitamíny skupiny B, vitamín C a minerálne látky a má protizápalový, antibakteriálny a regeneračný účinok. Nie je preto divu, že si ho naši predkovia obľúbili a riešili tým zdravotné neduhy, nielen okolo vlasov.
Skúsenosti s odstraňovaním problému s lupinami
“Objednala som sa s problémom so svrbiacou pokožkou a lupinami vo vlasoch. Po vstupnom vyšetrení mi pani ponúkla vyčistenie a zapracovanie séra elektroporáciou. Po 3 ošetreniach vidím zlepšenie kvality, hustoty vlasov, pokožka hlavy je lepšia, bez lupín a nesvrbí. Vlasy sa tak nemastí a vďaka pravidelnej masáži hlavy ma už toľko netrápia migrény. Za mňa služba, ktorá tu chýbala a som nadmieru spokojná.”
L’ubica, 35 rokov, Pardubice, marec 2024.
“Navštívila som kliniku s veľkým problémom s lupinami. Musím povedať, že už po prvej návšteve, kedy som podstúpila diagnostiku a čistenie vlasovej pokožky, je pokožka oveľa lepšia a lupiny zmizli. Teším sa na ďalšie sedenie a na výsledky. Chválim, veľmi profesionálny prístup na klinike.”
Marie, 25 rokov, Ostrava, november 2023.
Starostlivosť o pokožku s lupinami
Ako už bolo spomenuté, dôležitý je výber kozmetiky, ktorá by mala vyhovovať vášmu stavu pokožky a vlasov. Ďalším dôležitým bodom je dodržiavanie všetkých pravidiel pre starostlivosť o vlasy a vlasovú pokožku. Vyhýbajte sa kontaktu, podráždenú pokožku nedrhnite ani neškrabte.
Dbáme na pravidelný spánok, vhodné stravovacie návyky a elimináciu stresových faktorov. Ak sa nám lupiny vytvoria po liečbe liekmi, je potrebné zaradiť do doplnkov stravy podporný prostriedok na detoxikáciu tela. Napríklad detoxikačný čaj Tisana 25 Erbe, ktorý svojím bylinkovým zložením podporí všetky telesné funkcie a tým aj prirodzenú detoxikáciu tela.
Pokožka trpiaca lupinami má sklony k dehydratácii a pocitu svrbivosti. Preto je veľmi vhodné zaradiť do svojho umývacieho cyklu aj masku určenú na pokožku. Tá pomáha k stabilizácii pH, zastaví pocit svrbivosti, prekrvuje a pomáha aj rastu zdravých vlasov.
Výhoda vlasovej masky Magic Hair je regeneračný účinok, aktivácia produkcie kolagénu, hydratácia a upokojenie pokožky, a to predovšetkým vďaka obsahu aloe vera.
Kozmetika proti lupinám
Za vznikom lupín a svrbivosti pokožky môže stáť aj nesprávny výber kozmetiky. Niektoré bežne dostupné produkty obsahujú chemické zložky narušujúce kožnú rovnováhu. Medzi nimi alkoholové zložky ako etanol, etylalkohol, alkohol. Tieto pokožku a vlasy nadmerne vysušujú.
Vo zložení sa môžeme stretnúť so zložkami cetearyl alkohol, cetyl alkohol a myristyl alkohol. Tieto však majú opačný efekt a pokožku zvlhčujú, patria teda medzi žiadané zložky.
V bežných kozmetických produktoch zameraných na lupiny sú často prítomné nevhodné zložky, čo nie je žiaduce, preto je potrebné si pri výbere kozmetiky dávať pozor a sledovať zloženie.
Pomôže kolagén
Podstatný stavebný prvok každej zdravej pokožky je kolagén. Ak je ho v tele nedostatok, je to znateľné na pružnosti pokožky, kvalite vlasov a nechtov. Výskyt lupín môže byť tiež jeden z prejavov nedostatku kolagénnych látok v tele. Pravidelné užívanie vhodného doplnku stravy môže problémy s lupinami vyriešiť.
Pre zlepšenie pokožky a vlasov je predovšetkým vhodný rybí (morský) kolagén, ktorého účinky sú fyziologicky významné. Kvalitný doplnok stravy by mal obsahovať hydrolyzovaný kolagén, ktorý je účinnejší.
Ďalšími dôležitými látkami pre lepšiu vstrebateľnosť sú napríklad vitamín C, ktorý by mal doplnok stravy obsahovať.
Často kladené otázky k problémom s lupinami
Čo sú lupiny vo vlasoch?
Lupiny vo vlasoch sú odumreté kožné bunky, ktorých sa telo potrebuje zbaviť. Nejde o prirodzenú obmenu kože. Ak je starostlivosť o pokožku nešetrná, potom bunky odumierajú a tvoria sa lupiny.
Prečo sa tvoria lupiny?
Medzi hlavné príčiny tvorby lupín patrí narušenie zdravej pokožky nesprávnou starostlivosťou alebo životosprávou. Tým sa naruší prirodzený kožný mikrobiom a vznikajú kožné problémy, ako sú lupiny. Častou príčinou je nevhodná kozmetika alebo nedodržanie správnych postupov pri umývaní.
Čo pomáha na lupiny?
Prevencia a znalosť problematiky pokožky hlavy je úplne zásadný krok pred vznikom lupín. Ako na správnu starostlivosť o pokožku hlavy, vlasov a posúdenie vášho stavu vám oznámi skúsený trichológ. Ak sa lupiny už vyskytli, je potrebné nájsť príčinu a zbaviť sa lupín pomocou ultrazvukovej špachtle a zapracovania vitamínového séra.
Čo robiť, keď mám lupiny?
Keď máte lupiny, mali by ste neodkladne navštíviť trichológa, ktorý s vami prejde celkovú anamnézu, nájde koreňovú príčinu a navrhne adekvátne riešenie. Pred návštevou trichológa je vždy potrebné si hlavu dôkladne umyť.
Čo na lupiny u detí?
Lupiny u detí sú celkom bežnou záležitosťou. Lupiny môžu naznačovať vnútorný výživový nedostatok alebo nevhodnú kozmetiku. Pre individuálne posúdenie je potrebné navštíviť trichológa, ktorý vám navrhne riešenie.
Čo na mastné lupiny?
Výskyt mastných lupín môže mať mnoho príčin: vysoko aktívna mazová žľaza, počínajúca seboroická dermatitída alebo vnútorný problém. Mastných lupín sa efektívne zbavíme vyčistením pokožky hlavy a podpory kožného a črevného mikrobiomu.
Čo na lupiny a svrbivost?
Lupiny a svrbivost idú často ruka v ruke. Odporúčaný postup vám na mieru poradí trichológ. Ten vyhodnotí stav vašej pokožky a poradí individuálne riešenie na mieru každého človeka. Neexistuje univerzálne riešenie pre všetkých.
Čo babičky používali na lupiny?
Naše babičky používali proti lupinám predovšetkým výluh z kopřivy. Ten vždy aplikovali po umytí vlasov priamo na pokožku hlavy a vlasy. Často sa využívali octové oplachy miesto použitia kondicionéru.
Zdroje informácií
1) CHANDRASHEKAR, Bhagwat S. IADVL Textbook of Trichology. London: JP Medical, 2018. ISBN 978-93-5270-391-3
2) ARENBERGER, Petr. Klinická trichológia: choroby vlasov a nové trendy v ich liečbe. Praha: Maxdorf, c 2002. ISBN 80-859-1287-2.
3) ORLÍK, Jaroslav. Tajomstvo vlasov: ako na tom sme?. Vyd. 1. Havířov: Info Press, 2010, 37-48, 70-71. ISBN 978-80-903746-3-8.
4) Deedrick, Douglas W – Koch, Sandra L., 2004. Microscopy of Hair.