Vypadávanie vlasov – príčiny a riešenia

Vypadávanie vlasov sa nevyhýba mužom ani ženám. Strata vlasov môže byť signálom začínajúceho problému, ktorý je dobré riešiť včas. Pre radu ľudí je ústup vlasovej línie iba kozmetická komplikácia. Rovnako tak môže naznačovať aj nevyhovujúci zdravotný stav.

Trápi vás vypadávanie vlasov?

Úspešné riešenia začínajú identifikáciou príčiny vypadávania. Na Vlasových klinikách môžete podstúpiť trichologické vyšetrenie zdarma.

Trichológ je na základe vyšetrenia trichologickou kamerou schopný možné príčiny identifikovať, situáciu vyhodnotiť a navrhnúť riešenie na mieru zistených problémov.

V článku nájdete stručný úvod do anatómie vlasu, prehľad najčastejších príčin vypadávania vlasov a možných riešení.

Úvod: čo je vlas

Vlas je kožný keratínový útvar vyrastajúci z vlasového folikulu. Je zložený z dvoch častí, a to z:

  • vlasového koreňa – časť pod pokožkou
  • vlasového stvolu – časť nad pokožkou

Vlasový koreň, cibulka, folikul

Vlasový folikul je tvorený kořínkem vlasu, ktorý je obalený tkanivom do podoby vlasovej cibulky. Je naviazaný na krvný obeh, ktorého funkciou je zásobovanie vlasu všetkými živinami.

pokožka hlavy

Ak vlasy nedostávajú potrebné živiny z krvného obehu, môžu začať riednuť a vypadávať.

Dôležitou časťou folikulu je potná/mazová žľaza. Mazová žľaza chráni a vyživuje vlasovú pokožku a samotný vlas. Takisto tu nájdeme svalový zdvihač, ktorého funkciou je napriamovanie vlasu a uvoľňovanie mazu z potnej žľazy. Všetky tieto uvedené časti vlasu hrajú veľmi podstatnú úlohu pri procese vypadávania vlasov.

Vlasový stvol

Vonkajší vlas, alebo inými slovami vlasový stvol, je vlákno vyrastajúce z pokožky obsahujúce keratín. Samotný vznik a postupná premena na samotný vlas vzniká vo vlasovej cibulke a koreňu. Kvalita a rýchlosť rastu vlasov sú ovplyvnené predovšetkým

  • a) vnútorne – hormonálne a dostupnosťou živín
  • b) vonkajšie – kozmetikou, prostredím, samotnou starostlivosťou o vlasy a vlasovú pokožku

Životný cyklus vlasov

Prirodzenou súčasťou nášho života je cyklický rast vlasov. To znamená, že jednotlivé fázy vlasovej obmeny sú u zdravého jedinca počas celého života stále rovnaké. Tieto procesy jednoznačne ovplyvňujú vnútorné aj vonkajšie vplyvy, ako sú hladina hormónov, stres, znečistené prostredie a ďalšie.

Rozlišujeme 4 životné fázy vlasov

Rastová fáza (anagenná)

  • dochádza k regenerácii spodnej časti folikulu, vzniku vlasu a koreňa. Vlas je napojený na prísun živín a rastie o približne 1 centimeter mesačne. Táto fáza trvá približne 2 – 6 rokov a najviac ovplyvňuje dĺžku vlasu.

Prechodná fáza (katagenná)

  • postupne sa zastavuje rast vlasu a folikul sa v spodnej časti skracuje. V tejto fáze sa vlas postupne vytláča von z pokožky. Táto fáza trvá približne 2-3 týždne.

Klidová fáza (telogénna)

  • odpočinková fáza vlasového folikulu. Folikul sa pripravuje na ďalšie rastové fázy. Vlas v tejto fáze je možné ľahko odstrániť, napríklad pri česaní. Táto fáza trvá približne 3 mesiace. Nadmerná psychická záťaž môže spôsobiť tzv. telogénne efúvium = stres má za následok masívny prechod veľkého množstva vlasov do tejto fázy a následné zvýšené vypadávanie vlasov.

Fáza vypadnutia vlasu (exogénna)

  • už sa vo folikulu začína tvoriť nový vlas, ktorý ten starý postupne vytlačí von a starší vlas prirodzene vypadne. V tejto fáze je životný cyklus vlasu ukončený a znovu nastupuje fáza anagenná.

Prečo nám vlasy vypadávajú?

Štúdie ukazujú, že zdravej osobe vypadne za deň v priemere 100 vlasov za deň. Ak nachádzame na hrebeni alebo v kúpeľňovom odtoku zvýšené množstvo vlasov, než sme boli zvyknutí, je potrebné sa týmto problémom začať včas zaoberať. Stav vlasovej pokožky a samotných vlasov je indikátorom celkového zdravotného stavu jedinca.

Faktory, ktoré ovplyvňujú vypadávanie vlasov

  • stres, fyzická i psychická záťaž
  • nesprávna životospráva a jedálny lístok (nedostatok vitamínov a minerálov, pitný režim)
  • hormonálne výkyvy a zmeny
  • ochorenia (infekčné, hormonálne, karcinogénne, zápalové a iné)
  • užívanie liekov (antibiotiká, hormonálna liečba, ožarovanie, chemoterapeutiká a iné)
  • lupienka v vlasoch
  • pleseň vo vlasoch
  • rôzne druhy alopecie
  • folikulitída
  • seboroická dermatitída (seborea)
  • nevhodná starostlivosť o vlasy (kozmetika, zlé návyky pri umývaní vlasov atď.)
  • okolité vplyvy (zanesenie vlasovej pokožky, prašné prostredie atď.)
  • genetická predispozícia
Vypadávanie vlasov

Hormóny a ich vplyv na vypadávanie vlasov

Vypadávanie vlasov u žien a po pôrode

Veľký vplyv na stratu vlasov majú aj hormóny, ktoré sú u mužov a žien odlišné. Častým problémom u žien je zvýšená strata vlasov po pôrode kvôli veľkým hormonálnym výkyvom.

Vypadávanie vlasov u mužov

U mužov je tento problém spôsobený predovšetkým vyššou hladinou testosterónu, ktorý sa metabolizuje na dihydrotestosterón, ten zásadne ovplyvňuje vypadávanie vlasov.

Táto skutočnosť veľmi zásadne ovplyvňuje vznik androgénnej alopecie, ktorá časom často prechádza v plešatosť.

Prevencia pred vznikom problémov s vlasmi hrá zásadnú úlohu, predovšetkým keď je genetická predispozícia v rodine.

Pri včasnom zásahu sa dajú tieto problémy aj o niekoľko rokov posunúť a dopriať si bujnú hrivu dlhé roky.

Najideálnejším postupom je prevencia – pestrá strava, duševné zdravie, odpočinok, suplementácia kolagénu.

Ak tento problém už nastal, je vhodné navštíviť endokrinológa, ktorý vám hladinu hormónov zistí a poradí, čo ďalej.

Účinné riešenia pri vypadávaní vlasov

Úbytok vlasov je často spôsobený viacerými vplyvmi naraz, preto je dôležité všetky príčiny identifikovať. Pri problémoch s vlasmi a vlasovou pokožkou je veľmi užitočné navštíviť lekára, ktorý vám z krvného rozboru môže odhaliť nedostatky (minerálov, vitamínov, hladinu hormónov atď.).

Součástí řešení by mělo být trichologické vyšetrenie. Trichologickou kamerou je odborník schopný posúdiť stav vašej pokožky, identifikovať možné príčiny a navrhnúť zodpovedajúce riešenie.

Trichologické vyšetrenie

Prevencia a pomoc pri úbytku vlasov

Negatívny dopad na zdravie vlasov má tiež zanášanie vlasovej pokožky. Ak sú vlasové folikuly plné nečistôt z prostredia a nevhodnej kozmetiky, pokožka tým trpí a bráni rastu vlasov.

Dôležitou súčasťou starostlivosti a prevencie o pokožku je čistenie vlasovej pokožky.

Veľmi účinná metóda čistenia je pomocou ultrazvukovej špachtle, ktorá nečistoty uvoľní a vlasové folikuly vyčistí. Takto uvoľnené vlasové folikuly sú pripravené prijať výživu a rastu už nič nebráni.

Výživa: kolagén, minerály a vitamíny pre rast vlasov

Veľkým pomocníkom proti vypadávaniu vlasov je užívanie kvalitného kolagénu. Vekom naše telo stráca prirodzenú schopnosť tvorby kolagénu, a preto je vhodné ho doplňovať. Odborné štúdie dokazujú priaznivý vplyv na kvalitu a vypadávanie vlasov pri užívaní kolagénu. Kolagén podporuje kondíciu pokožky celého tela, pokožka je pri užívaní pružnejšia a lepšie regeneruje. Kolagén sa uplatňuje tiež vo výžive pohybového aparátu (kĺby, šľachy, väzivá).

Ak neviete, ako je na tom vaše telo s obsahom minerálov a vitamínov, je možnosť si nechať urobiť krvný rozbor, ktorý vám všetko odhalí. Podľa výsledkov je vhodné zaradiť do svojho jedálnička vhodné doplnky stravy, ktoré nedostatok vykompenzujú a tým podporia růst vlasov. Medzi účinné minerály na podporu vlasov patrí napríklad zinok, selén, železo.

Ako zabrániť vypadávaniu vlasov

Najdôležitejšie je včasný zásah a správna starostlivosť o vlasovú pokožku. Ak chcete zabrániť úbytku kštice, je vhodné do svojho jedálnička zaradiť aj vhodné doplnky stravy. Vyberajte starostlivo, mnoho prípravkov je v ťažko vstrebateľnej forme a k vlasom sa žiadna výživa nemusí dostať.

V biochemických procesoch pri výžive vlasov sa najviac uplatňuje:

  • Vitamíny skupiny B
  • Vitamín C
  • Vitamín A
  • Vitamín E
  • Kolagén
  • Methionin
  • Zinok
  • Selén
  • Železo

Využitím Talianskej technológie – prístroje NEO 21, určeného na obnovu vlasového porastu, prinášame moderné metódy starostlivosti o vlasovú pokožku.

Čistenie vlasovej pokožky

Účinnou prevenciou vypadávania vlasov je pravidelné čistenie vlasovej pokožky. Najúčinnejší spôsob hĺbkového vyčistenia vlasových folikul je pomocou ultrazvukovej špachtle. Tá je schopná pomocou ultrazvukových vĺn uvoľniť aj do hĺbky usadené nečistoty, ktoré bránia vlasom rásť. Takto očistená pokožka je v ideálnom stave na nanesenie aktívnych látok a vyživenie vlasových folikul.

Vyživenie vlasovej pokožky

Pre hlboké vyživenie až do krvného obehu sa využíva proces elektroporácie. Elektroporácia je založená na princípe pulznej technológie, ktorá efektívne dopravuje aktívne látky na potrebné miesta. Ten istý princíp sa využíva v medicíne pri aplikácii liekov, ktoré je potrebné dopraviť čo najhlbšie do tkanív.

Odborné články metódu elektroporácie veľmi vyzdvihujú predovšetkým vďaka skvelým výsledkom.

Výhodou oproti doplnkom stravy je, že sa potrebné minerály a vitamíny dostanú cez pokožku na potrebné miesto a máme istotu, že sa vlasy správne vyživia, čo u doplnkov stravy nie je zase tak isté.

Vyživenie vlasovej pokožky

Detoxikácia organizmu

V prípade dlhého užívania liekov je telo veľmi namáhané a vlasy strádajú. Lieky organizmus zaťažujú a všetky minerály a vitamíny sa využijú na ich odbúranie a na vlasy spravidla nezostane nič. V tomto prípade je veľmi vhodné zaradiť do svojej stravy aj detoxikačný prostriedok, ktorý dopomôže očiste, správnej funkcii tela a rastu vlasov.

Výber z častých otázok k vypadávaniu vlasov

Prečo vypadávajú vlasy?

Najčastejšie príčiny vypadávania vlasov sú vonkajšie (stres, životné prostredie) a vnútorné (genetika, lieky, choroba, životospráva, nedostatok minerálov a vitamínov). Všetky tieto faktory hrajú zásadnú úlohu v zdraví pokožky a kondícii vlasov.

Čo pomáha na vypadávanie vlasov?

Na vypadávanie vlasov pomáha identifikácia vzniknutých problémov, ktoré vypadávanie spôsobujú. Najideálnejšie je podstúpiť trichologické vyšetrenie, kde skúsený trichológ vykoná mikroskopické posúdenie stavu pokožky a zistí všetky ďalšie okolnosti. To je zásadným kľúčom k úspešnému vyriešeniu problému.

Ako zabrániť vypadávaniu vlasov?

Zabrániť vypadávaniu vlasov môžete, ak poznáte koreňové príčiny, ktorých môže byť nespočet. K nájdeniu všetkých problémov vám dopomôže skúsený trichológ. Potom je možné nastaviť všetky možné riešenia na vzniknutý problém.

Ako zastaviť vypadávanie vlasov u mužov?

Vypadávanie vlasov u mužov spôsobuje mnoho faktorov, ako je vek, genetická predispozícia a hladina testosterónu. Na to vždy berie ohľad trichológ pri zostavovaní príčin a adekvátnych riešení.

Ako zabrániť vypadávaniu vlasov u žien?

Vypadávanie vlasov u žien býva často spojené s hormonálnou disbalanciou a stresovými faktormi. Trichológ prihliada na vek, stav ženy a podľa toho zostavuje konkrétne riešenia na vypadávanie vlasov.


Zdroje informácií

1) ARENBERGER, Petr a Helena MICHALÍKOVÁ. Klinická trichológia: choroby vlasov a nové trendy v ich liečbe. 2002. Praha: Maxdorf, 2002. ISBN 80-859-1287-2.

2) MICHALÍKOVÁ, H. Diagnostika a liečba nadmerného vypadávania vlasov: Med. praxi. 2006, 3(1), 33-36, https://www.solen.cz/pdfs/med/2006/01.

3) News Medical Life Sciences: Hair Analysis in Forensic Science [online]. Menchester: AZONetwork UK Ltd., 2019 [cit. 2020-03-19].

4) MCMULLEN, Roger I., Guojin ZHANG a Timothy GILLECE. Quantifying hair shape and hair damage induced during reshaping of hair. In: Research gate [online]. New York: Journal of cosmetic science, 2015 [cit. 2020-03-23, https://www.researchgate.net/publication/289528406_Quantifying_hair_shape_and_hair_damage_induced_during_reshaping_of_hair.

5) Stenn, K. S. – Paus, R. (2001): Controls of Hair Follicle Cycling. Physiological Reviews, sv. 81, . 1, s. 450–494, https://journals.physiology.org/doi/full/10.1152/physrev.2001.81.1.449?rfr_dat=cr_pub++0pubmed&url_ver=Z39.88-2003&rfr_id=ori%3Arid%3Acrossref.org.

6) Havlíčková, Michaela (2002): Androgénne alopécia muža a ženy. In: Arenberger, Petr a kol., Klinická trichológia. Praha: Maxdorf.

Poradňa / najčastejšie otázky

V poradni nájdete často kladené otázky.
Ak Vaša otázka zostáva stále nezodpovedaná,
nehanbite sa opýtať.

Newsletter

Chcete dostávať nové informácie ohľadom vypadávania
a obnovy rastu vlasov? Alebo sa podeliť o poznatky
našich klientov a byť informovaní o zvýhodnených akciách?

    Máte záujem si otvoriť vlastnú pobočku vlasovej kliniky?