Alopecia vo vlasoch

Čo je alopecia?

Alopecia je medicínsky termín pre stratu vlasov (plešatosť) alebo ochlpenia. Najčastejšie sa vyskytuje v oblasti hlavy. Existujú aj druhy, ktoré sa objavujú v brade, obočí či iných častiach tela. Jej príčiny nie sú dosiaľ úplne známe. Lekári sa domnievajú, že spúšťacím mechanizmom môže byť stres, alebo autoimunitná odpoveď tela a genetika.

Typy alopécií

Alopeciu rozlišujeme podľa prejavov a umiestnenia na tele do niekoľkých kategórií. Podľa typických prejavov a príčin môžeme pozorovať:

V oblasti vlasov

  • Alopecia areata – kruhové ložisko vo vlasoch
  • Alopecia totalis – strata vlasov ale zachovanie všetkého ochlpenia (rasy, obočie, atď.)
  • Alopecia androgenica (androgénna) – ustupujúca línia vlasov, rednutie v oblasti temena
  • Difúzna alopecia – zníženie hustoty vlasov po celej hlave
  • Alopecia triangularis – alopecia trojuholníkového tvaru u kútov
  • Trakčná alopecia – mechanické poškodenie folikul
  • Jizviaca alopecia – vznik jaziev v oblasti vlasov

V oblasti celého tela (vousy, obočie, aj.)

  • Alopecia universalis – strata vlasov, obočia, rias, ide o úplnú stratu ochlpenia
  • Alopecia barbae – ložiská v oblasti vousov
  • Indukovaná alopecia – alopecia spôsobená vonkajšími vplyvmi – strata vlasov pri chemoterapii
Typy alopécií

K úspešnej diagnostike alopecie a jej druhu stačí navštíviť trichologické vyšetrenie. Dôležitá je celková anamnéza a mikroskopické vyšetrenie. Po zvážení celkového stavu vám skúsený trichológ ponúkne adekvátne riešenie.

Príznaky alopécie vo vlasoch

Hlavným príznakom alopécie je strata vlasov a ochlpenia. Môže sa prejaviť rednutím vlasov a znížením kvality vlasov. Ďalej ustupujúcou líniou vlasov, a to najmä rozširujúcimi sa kútmi a postup plešatosti dozadu od čela. Vznik lysých miest po hlave, bežne sa časom rozširujú a spájajú do jednej veľkej plochy.

Častým prejavom je pocit pálenia a bolesti na vlasovej pokožke. Klienti s alopéciou opisujú tieto pocity tesne pred vypadávaním vlasov.

Jednotlivé príznaky sa u každej osoby môžu líšiť. Závisí to predovšetkým na type alopécie a imunitnom systéme jednotlivca. Ďalším príznakom môže byť vypadávanie rias, obočia či vznik lysiny vo vouse.

Liečba alopécie vo vlasoch

Liečebné metódy alopécie sa líšia podľa stavu a typu. V prípade lekárskej starostlivosti sa bavíme o využití kortikoidových liekov. Avšak tie sklíza mnohé negatívne ohlasy aj vedľajšie účinky. Faktom je, že kortikoidy nie sú riešením problému, sú iba podporná liečba, ktorá potláča príznaky.

Vznik alopécie je nejasný, a preto je u lekárov zaradená do kategórie nevyliečiteľných chorôb. Z praxe vieme, že ide o úplne individuálny problém, ktorý môže mať riešenie. Základnými krokmi k podchyteniu vzniku je prevencia v oblasti starostlivosti o vlasy.

V prípade výskytu alopécie v oblasti vlasov je vhodné zájsť na trichologické vyšetrenie. Trichológ komplexne vyhodnotí stav a navrhne možná riešenia.

V ďalšom postupe veľmi záleží na stave a funkcii folikul, ktoré sú kľúčovým faktorom. Zaoberá sa tiež súvisiacimi vplyvmi na pokožku hlavy. Vyčistenie a podpora správnej funkcie folikul je jedna z možností, ako vyriešiť problém s vypadávaním vlasov.

Prevencia vzniku alopécie

Prevencia vzniku alopécie môže byť založená na niekoľkých krokoch. Hoci účinnosť týchto rád môže závisieť na type alopécie a individuálnych faktoroch každej osoby. Tu sú niektoré všeobecné rady pre prevenciu vzniku alopécie:

  • Zdravá strava – vyvážená strava bohatá na živiny, ako sú vitamíny, minerály a proteíny, môže posilniť vlasy a podporovať zdravý rast vlasov.
  • Dodržiavanie hygieny vlasov – pravidelné umývanie vlasov a čistenie ultrazvukovou špachtľou pomáha odstraňovať nečistoty a predchádzať vzniku problémov, čo môže pomôcť udržať zdravé vlasové folikuly.
  • Obmedzenie stresu – zníženie stresu a úzkosti môže pomôcť predísť vzniku alopécie všetkých typov.
  • Obmedzenie agresívnych úprav vlasov – používanie vysokých teplôt, fén, žehlička alebo kulma, horúca voda pri umývaní. Chemické úpravy vlasov, ako sú peroxidy, trvalá ondulácia, nevhodná kozmetika na vlasy.
  • Pravidelné vyšetrenie u trichológa – pravidelné návštevy u trichológa môžu zavčasu identifikovať zdravotné problémy, ktoré by mohli viesť k alopécie.

Je dôležité si uvedomiť, že niektorým typom alopécie nemožno úplne predísť. Najmä tie, ktoré sú geneticky podmienené alebo autoimunitného pôvodu. V týchto prípadoch môže byť prevencia zameraná skôr na zastavenie alebo minimalizáciu vypadávania vlasov.

Ako zastaviť vypadávanie vlasov

Častým prianím každého človeka s alopéciou je zastavenie úbytku a nárast nových vlasov. Existuje množstvo individuálnych príčin, ktoré môžu problémy umocňovať a spúšťať. Avšak chce to veľkú dávku odhodlania a chuť zmeniť problematické oblasti života.

Kľúčovým krokom je nájdenie možných príčin vzniku a ich postupná eliminácia. Nájdené riešenia môžu byť pre každého úplne iné, preto je nemožné generalizovať jednotné postupy. Tie sú vždy individuálne.

Odporúčaný postup, ktorý môže byť pre všetkých alopetikov rovnaký, je čistenie a vyživenie vlasových folikul. Tieto hrajú zásadnú úlohu v procese vypadávania vlasov. Pri včasnom zahájení podpory správnej funkcie vlasových folikul pomocou výživného séra, môže vypadávanie ustáť. Dokonca sa môžu objaviť aj nové vzrastajúce vlasy a funkcia folikulov je zachovaná.

Postup a účinnosť všetkých metód na zastavenie alopécie sú vždy závislé na zdravotnom stave, veku a ďalších okolnostiach. Výborné výsledky sledujeme najmä u detí, ktoré majú neuveriteľnú hojivú schopnosť tela.

Prírodné riešenia

Existuje mnoho prírodných produktov a ciest, ktoré sú medzi alopetikmi ospevované. Byliny, ktoré sa skloňujú okolo zdravých vlasov, sú: žihľava dvojdomá, nechtík lekársky, lesklokorka lesklá, pupočník ázijský, moringa olejodárna atď. Môžu sa užívať ako doplnok stravy, či ako starostlivosť na vlasovú pokožku.

Alopecia u žien

Alopecia postihuje ako ženy, tak mužov. Existujú niektoré typy alopecií, ktoré sa u žien nevyskytujú, ako napríklad alopecia barbae. Štatisticky sa eviduje väčšie množstvo prípadov alopecie u mužov. Môže to byť spôsobené predovšetkým väčším množstvom testosterónu.

Avšak ani ženy nie sú pred alopeciou v bezpečí. Častým typom je napríklad alopecia areata alebo difúzna alopecia. Lekári sa domnievajú, že značnú úlohu môžu hrať veľké hormonálne výkyvy, predovšetkým v období tehotenstva alebo menopauzy.

Ďalším vplyvom je nadmerný stres, ktorý môže na ženy pôsobiť. U žien je vznik alopecie veľmi nepríjemná záležitosť. Strata vlasov u žien môže mať väčší psychický dopad ako napríklad u mužov.

Alopecia u žien

Androgénna alopecia

Najčastejšie sa vyskytujúci druh alopecie je alopecia androgenica. Tá postihuje takmer 30 % mužov pred 30. rokom života a 50 % mužov nad 50 rokov. Rovnako ňou trpí 40 % žien nad 50 rokov.

Ide o chronické ochorenie, ktoré postihuje vlasové folikuly a spôsobuje ich postupné zmršťovanie. Ak sa tento problém neřeší včas, môžu zaniknúť úplne bez navrátenia.

Androgénna alopecia je spôsobená kombináciou genetických a hormonálnych faktorov. Hlavnú úlohu hrá hormon dihydrotestosterón (DHT), derivát testosterónu. Ten spôsobuje vyššie spomenuté zmršťovanie a zánik folikulov.

Androgénna alopecia

Projevy androgénnej alopecie

U mužov sa androgénna alopecia najbežnejšie prejavuje typickým ústupom vlasov (tzv. zväčšujúce sa kouty). Vzniká tak typický tvar do písmena V. Ďalším častým znakom je rednutie vlasov v oblasti temena hlavy až do vzniku lysín. Folikuly sa postupne zmršťujú, kvalita vlasov a hustota vlasov sa znižuje. Pri včasnom zásahu je možné tento proces zastaviť a obnoviť správnu funkciu vlasových korienkov.

U žien je prejav androgénnej alopecie obmedzený predovšetkým na temeno hlavy.

Príčiny androgénnej alopecie

Existuje mnoho príčin, ktoré majú súvislosť so vznikom androgénnej alopecie. Hlavným dôvodom je genetická predispozícia. To znamená, že ak sa u vás v rodine vyskytli problémy s hustotou vlasov, je dost pravdepodobné, že vás to neminie.

Vek môže byť jedným zo spúšťacích mechanizmov. U každého sa líši, sú známe prípady vzniku alopecie aj v období puberty.

Hormonálne zmeny, ako je tehotenstvo, menopauza, užívanie antikoncepcie, môžu veľmi urýchliť výskyt androgénnej alopecie u žien. Rovnaký hormonálny problém nastáva u mužov so zvyšujúcou sa produkciou testosterónu.

Ďalšími faktormi vzniku môžu byť stres, zdravotný stav (napr. zlá funkcia štítnej žľazy) a životný štýl.

Riešenie androgénnej alopecie

Existuje mnoho liečebných metód, ako je podávanie minoxidilu a finasteridu. Efekt týchto liekov nie je vždy úspešný a môže mať mnoho nepriaznivých, vedľajších účinkov.

V prírode existuje rada rastlinných zástupcov, ktorí majú schopnosť blokovať vznik DHT. Je to napríklad moringa olejodárna, banán (biotín) a centella asiatica. Používanie týchto surovín je bežné v tradičných medicínach (čínskych, ajurvédskych atď.).

Nevýhodou doplnkov stravy je, že vlasy sú jednou z posledných častí tela, do ktorých sa živiny krvou vedú. To znamená, že ak je potrebný biotín na reakciu v pečeni alebo obličkách, tak sa do vlasov vôbec nemusí dostať.

Najúčinnejšie „nakrmenie“ vlasových folikulov je priamou aplikáciou vitamínov a minerálov cez pokožku. Elektroporácia je efektívna metóda vpravenia výživného séra do hlbokého podkožia. Tam umožní rýchle, lokálne riešenie vzniknutého problému.

Aplikácia séra Neohair na pokožku
Autor: Ing. Kateřina Ďuricová

Zdroje informácií

1) RUBINSKY, Boris, ed. Irrevesible electroporation: Series in Biomedical Engineering. 1. Berlín: Springer, 2010. ISBN 978-3-642-05419-8.

2) O účinkoch prúdu na ľudský organizmus. Elektrika.cz [online]. Brno: Elektrika.info, 2020, 2010 [cit. 2020-04VOKROUHLICKÝ, L a J KVASNIČKA. Základy elektrografie. 1. vydání. Praha. 1984.-23].

3) Účinky elektrického prúdu na organizmus. WikiSkripta, projekt 1. lekárskej fakulty a Univerzity Karlovej [online]. Praha, VOKROUHLICKÝ, L a J KVASNIČKA. Základy elektrografie. 1. vydanie. Praha. 1984.2020, 15. 1. 2020 [cit. 2020-04-21].

4) ARENA, Christopher B, Michael B S ANO, John H ROSSMEISL, John L CALDWELL.

5) Paulo A GARCIA, Marissa RYLANDER a Rafael V DAVALOS. High-frequency irreversible electroporation (H-FIRE) for nonthermal ablation without muscle contraction. BioMedical Engineering OnLine [online]. 2011, 10(1), 102 [cit. 2020-02-29]. DOI: 10.1186/1475- 925X-10-102. ISSN 1475-925X.

Poradňa / najčastejšie otázky

V poradni nájdete často kladené otázky.
Ak Vaša otázka zostáva stále nezodpovedaná,
nehanbite sa opýtať.

Newsletter

Chcete dostávať nové informácie ohľadom vypadávania
a obnovy rastu vlasov? Alebo sa podeliť o poznatky
našich klientov a byť informovaní o zvýhodnených akciách?

    Máte záujem si otvoriť vlastnú pobočku vlasovej kliniky?