Psoriáza vo vlasoch

Psoriáza vo vlasoch je autoimunitné ochorenie, ktoré sa prejavuje šupinatými ložiskami na pokožke hlavy. Vlasovej pokožke pomáha pravidelná starostlivosť.

Trpíte psoriázou vo vlasoch?

Ak máte pocit, že trpíte psoriázou vo vlasoch, ponúkame odbornú starostlivosť. Pokožku hlavy vyšetríme trichologickou kamerou a navrhneme ďalší postup.

Pri vlasovej pokožke s psoriázou spočíva v čistení ultrazvukovou špachtľou, prípadne doplnkovým ošetrením a vyživením pokožky hlavy.

Čo o nás hovoria zákazníci, sa dočítate v referenciách Vlasovej kliniky.

Čo je psoriáza?

Psoriáza, známa tiež ako psoriáza, je chronické autoimunitné ochorenie, ktoré postihuje kožu. Pri psoriáze imunitný systém tela chybne reaguje a spôsobuje nadmerný rast buniek kože.

Bunky kože sa bežne obnovujú každé 3 až 4 týždne. U ľudí s psoriázou tento proces trvá len niekoľko dní. To vedie k tvorbe vrstiev šupinatej kože, ktoré môžu byť suché, svrbivé a červené.

Príčina psoriázy nie je celkom jasná. Svoju úlohu hrajú genetické faktory, imunitný systém a vonkajšie faktory. Psoriáza nie je nákazlivá, môže byť ťažko liečiteľná.

psoriáza
psoriáza

Diagnostika psoriázy vo vlasoch

Diagnostika psoriázy vo vlasoch nie je jednoduchá záležitosť, a to najmä preto, že sa príznaky môžu kryť s inými kožnými ochoreniami. Často sa zamieňa za zvýšenú lupivosť alebo seboroickú dermatitídu.

Trichológ si starostlivo prezrie pokožku hlavy a zhodnotí príznaky ako začervenanie, šupiny, zápal a prípadnú stratu vlasov. K podrobnému vyšetreniu je nutné vidieť stav pokožky pod mikroskopom. Nutné je tiež zhodnotenie celkového stavu a zdravia klienta.

Ak máte podozrenie, že trpíte psoriázou vo vlasoch, je vhodné sa objednať na trichologické vyšetrenie. Skúsený trichológ je schopný pomocou trichologickej kamery odhaliť psoriázu a navrhnúť konkrétne riešenie.

Ak je psoriáza v zápalovom stave, je potrebné vyhľadať dermatológa a dostať psoriázu do pokojnej fázy.

Prevencia vzniku psoriázy

Kľúčovými faktormi pôsobiacimi proti vzniku psoriázy sú predovšetkým:

  • pravidelné čistenie pokožky a aplikácia séra Neohair
  • dodržiavanie životosprávy (spánok, strava, psychická hygiena)
  • dodržiavanie správnej starostlivosti o vlasovú pokožku
  • pravidelná fyzická aktivita
  • obmedzenie konzumácie alkoholu či iných návykových látok

Ako vzniká psoriáza

Presné príčiny vzniku psoriázy nie sú doteraz plne pochopené, ale zdá sa, že ide o kombináciu genetických, imunitných a environmentálnych faktorov. Tu sú niektoré hlavné aspekty spojené s vznikom psoriázy:

  • Genetická predispozícia:

    Existuje genetický faktor spojený s vznikom psoriázy. Ľudia, ktorých rodinní príslušníci majú psoriázu, majú vyššie riziko tejto choroby. Niektoré gény spojené s imunitným systémom môžu hrať úlohu vo vývoji psoriázy.

  • Imunitný systém:

    Psoriáza je považovaná za autoimunitné ochorenie, čo znamená, že imunitný systém tela chybne útočí na vlastné bunky a tkanivá. V prípade psoriázy imunitný systém spôsobuje nadmerný rast buniek kože, čo vedie k vytváraniu charakteristických ložísk šupinatej kože.

  • Environmentálne faktory:

    Niektoré okolnosti môžu spustiť vznik psoriázy alebo zhoršiť jej prejavy. Medzi tieto faktory patrí stres, poranenie kože, infekcie (najmä streptokokové infekcie), užívanie niektorých liekov (napríklad beta-blokátory alebo lieky na bolesť), fajčenie a nadmerná konzumácia alkoholu.

  • Endokrinné faktory:

    Hormonálne zmeny môžu tiež ovplyvňovať psoriázu. Niektoré ženy zaznamenávajú zhoršenie príznakov psoriázy počas puberty, tehotenstva alebo menopauzy.

  • Neurologické faktory:

    Niektoré štúdie naznačujú spojitosť medzi nervovým systémom a psoriázou. Nervový systém môže ovplyvňovať imunitné reakcie, čo môže hrať úlohu vo vývoji ochorenia.

Aj keď existuje niekoľko faktorov, ktoré môžu byť spojené s vznikom psoriázy, nie je tu jednoznačná príčina. Jednotlivci sa v genetickom prostredí môžu stretnúť s rôznymi environmentálnymi faktormi, ktoré spoločne môžu prispieť k rozvoju psoriázy.

Preventívna starostlivosť

Dôležitou prevenciou psoriázy vo vlasoch je dodržiavanie správnej starostlivosti o vlasy a pokožku hlavy. Podstatnou súčasťou starostlivosti o pokožku hlavy je čistenie ultrazvukovou špachtľou. Tá odstráni nánosy a nečistoty, ktoré bránia prirodzenej obnove pokožky. Nečistoty upchávajú vlasové folikuly, cez ktoré sa vlasy ťažko dostávajú.

Ako náhle sa zbavíme nepríjemných nánosov, prinesie nám to pocit ľahkosti a pomôže to k odstráneniu lupín a suchých ložísk psoriázy.

Správna starostlivosť o pokožku s psoriázou

Veľmi podstatnou súčasťou starostlivosti o pokožku s psoriázou je vhodný výber kozmetických produktov. Práve tento vhodný výber vám môže pomôcť s udržiavaním problému na uzde.

Šampón

Šampón vhodný pre problematickú pokožku (psoriáza, seborea) by mal obsahovať antimikrobiálne látky, avšak nie agresívne alkoholy, ktoré môžu dráždiť. Antimikrobiálne látky ako je hlemýžďový extrakt, dmdm hydantoin, panthenol, chlorid sodný, kyselina citrónová, chlorid horečnatý.

Všetky tieto látky obsahuje regeneračný šampón so hlemýžďovým extraktom. Hlemýžďový extrakt má schopnosti, ako je stimulácia kolagénu, regenerácia, zmiernenie začervenania, podráždenia, a navyše patrí medzi prirodzené čističe kože.

Tento šampón neobsahuje dráždivé alkoholy, a preto je vhodný na pokožku so seboroou. Tento kozmetický produkt má ideálne zloženie na reguláciu zápalu kože a jeho rýchlu obnovu. Znižuje pocit svrbenia a reguluje nadmerný mazotok.

šampón

Maska na pokožku hlavy

Pri výskyte lupienky býva pokožka hlavy silne dehydratovaná. Práve dehydratácia vlasovej pokožky môže byť jednou z príčin pocitu svrbenia na hlave. Na to má veľký vplyv pitný režim a používanie hydratačnej masky na pokožku hlavy.

Pri výbere správnej kozmetiky priamo na pokožku je dôležité zloženie, ktoré nesmie byť agresívne a malo by pomáhať regenerácii a hydratácii. Tieto parametre spĺňa vlasová maska s aloe vera.

Samotné aloe vera má prirodzene dezinfekčné účinky, podporuje regeneráciu a upokojuje podráždenú pokožku. Maska obsahuje prínosné alkoholy, ktoré pokožku nedráždia a nevysušujú, naopak pokožku zjemňujú a vyhladzujú.

maska

Sérum na vlasy

V správnej starostlivosti o pokožku hlavy nesmie chýbať vlasové sérum, ktoré pleť „nakopne“ a vyživí. Pri výbere vlasového séra je vhodné vyberať starostlivo a dávať si pozor na zloženie, ktoré je kľúčové. Sérum sa aplikuje na vysušenú pokožku aspoň 1x týždenne.

Ideálne je použitie vyživujúceho vlasového séra Renlive Neohair. Tento produkt pri pravidelnom užívaní pomáha k regenerácii pokožky, hojeniu a rastu vlasov.

Alebo sa k nám objednajte. Sérum Renlive Neohair odborné aplikujeme na pobočkách Vlasových kliník po celom Slovensku.

neohair
Pozor! Pri aplikácii je nutné použitie rukavíc! Sérum sa tak vsakuje do pokožky hlavy, nie do končekov prstov.

Ošetrenie pokožky s lupienkou

Pravidelné ošetrenie zahŕňajúce čistenie pokožky a aplikáciu účinného séra veľmi prínosne pôsobí na všetky prejavy lupienky a prevenciu pred jej vznikom. Primárnym a zásadným krokom pred čistením je trichologické vyšetrenie, pri ktorom sa zistí stav pokožky.

Ak je lupienka v zápalovej fáze, nie je možné čistenie ani iné ošetrenie vykonať, ak sa táto fáza neprelieči, preto je potrebné navštíviť lekára.

Uvedené inovatívne metódy majú veľmi pozitívne ohlasy a tešia sa čoraz väčšiemu záujmu.

Čistenie ultrazvukovou špachtľou

Za použitia vysoko výkonného ultrazvukového špachtle sme schopní veľmi účinne odstrániť všetky nečistoty nachádzajúce sa na pokožke hlavy.

Čistenie pokožky ultrazvukom je rýchla a účinná metóda. Ultrazvuková vlna je schopná vyčistiť pleť až do hĺbky, a preto sa teší značnej obľube.

Oblasť vlasových folikul má tendenciu sa zanášať, preto je využitie tejto technológie veľmi prínosné. Ak je vlasový folikul zanesený, brzdí vlasy v raste a môže spôsobovať vypadávanie vlasov alebo iné kožné problémy.

Ďalšou výhodou je jemné odstránenie suchých ložísk, ako sú napríklad pri lupienke alebo seboro. Očistená pokožka je pripravená na ďalšie ošetrenie a nanesenie aktívnych látok.

špachtľa

Ošetrenie vlasovej pokožky

Po vyčistení vlasovej pokožky je ideálna situácia na vpravenie prínosných látok priamo do krvného riečiska a podkožia a tým podporiť rast vlasov a zdravie pokožky. Metódy pre intenzívnu výživu využívame dve, a to:

  • Elektroporácia – je založená na princípe pulznej technológie, ktorá efektívne dopravuje aktívne látky na potrebné miesta. Rovnaký princíp sa využíva v medicíne pri aplikácii liečiv, ktoré je potrebné dopravit čo najhlbšie do tkanív.

    Metódu elektroporácia odborníci vyzdvihujú predovšetkým vďaka skvelým výsledkom. Výhodou je, že sa potrebné minerály a vitamíny dostanú cez pokožku na potrebné miesto a máme istotu, že sa vlas a pokožka správne vyživí.

  • Mikroihličkovanie – je metóda aplikácie séra do vlasovej pokožky za pomoci dermarolleru, ktorý je pokrytý 200 mikroihličkami potiahnutými zlatom. Dĺžka vpichu do kože je 0,5 mm.

    Procedúra sa obvykle využíva pri silne preriedených, alebo holých miestach na vlasovej pokožke, napríklad pri alopecii. Ďalej používame mikroihličkovanie na pokožku s lupienkou alebo seboroickou dermatitídou.

Metóda použitia závisí na odbornom trichológovi, ktorý vyhodnotí váš stav a rozhodne, ktorú použije.

Časté otázky a odpovede k lupienke vo vlasoch

Čo je psoriáza?

Psoriáza je chronické autoimunitné ochorenie kože, ktoré spôsobuje tvorbu červených, šupinatých škvŕn (plakátov). Tieto sa najčastejšie objavujú na pokožke hlavy, lakťoch, kolenách a dolnej časti chrbta, ale môžu sa vyskytnúť aj kdekoľvek na tele. Lupienka nie je nákazlivá, ale môže byť nepríjemná a svrbivá.

Ako vyzerá lupienka vo vlasoch?

Lupienka vo vlasoch sa prejavuje šupinatými ložiskami na pokožke hlavy, ktorá sú často červené, svrbivé a bolestivé. Šupiny môžu byť biele alebo strieborné a môžu sa odlupovať. Ložiská sa obvykle vyskytujú na zátylku a za ušami, ale môžu sa objaviť aj na iných častiach pokožky hlavy.

Ako sa zbaviť lupienky vo vlasoch?

Úplné vymiznutie lupienky z tela nie je možné. Dá sa však zapracovať na prevencii, ktorá môže dostať lupienku do remisie. Dochádzanie na pravidelnú starostlivosť na Vlasovej klinike je možné riešenie.

Ako liečiť lupienku vo vlasoch?

Neexistuje univerzálna odpoveď na otázku, ako liečiť lupienku vo vlasoch, pretože najlepší prístup sa bude líšiť v závislosti od závažnosti ochorenia a individuálnych potrieb pacienta. Existuje však rad možností, ktoré môžu pomôcť zmierniť príznaky a spomaliť rast kožných buniek.

Ako spoznať lupienku vo vlasoch

Samovyšetrenie lupienky nemusí byť isté a spoľahlivé. Avšak pohľad trichologickou kamerou ju určí úplne určite. Trichológ hľadá typické znaky pre psoriázu, ako sú: tmavo zafarbené podkožie, suché vrstvy pokožky, lokalizácia ložísk atď. Potom navrhne adekvátne riešenie pre dotknutého jednotlivca.


Zdroje informácií

1) BENÁKOVÁ, Nina. Psoriáza a súčasné liečebné možnosti. Interná medicína pre prax. 2005, roč. 7, č. 2, s. 88 – 91. ISSN 1212-7299.

2) DRLÍK, Lubomír. Možnosti terapie ťažkých foriem psoriázy. Dermatológia pre prax. 2015, 9 (4), 152-156. ISSN 1802-2960.

3) JAYAKAR, Thomas, Kumar PARIMALAM et al. Textbook of Psoriasis. First edition. New Delhi, London, Philadelphia, Panama: Jaypee, 2016. ISBN: 978-93-5250-165-6.

4) MILUTINOVIĆ, D. J. 2017. Living with psoriasis: An insight into factors associated with quality of life. ResearchGate [online]. 2008 – 2018 [cit. 2018-05-97], Dostupné z: http://www.researchgate.net/publication/317109304_Living_with_psoriasis_An_in sight_into_factors_associated_with_quality_of_life.

Poradňa / najčastejšie otázky

V poradni nájdete často kladené otázky.
Ak Vaša otázka zostáva stále nezodpovedaná,
nehanbite sa opýtať.

Newsletter

Chcete dostávať nové informácie ohľadom vypadávania
a obnovy rastu vlasov? Alebo sa podeliť o poznatky
našich klientov a byť informovaní o zvýhodnených akciách?

    Máte záujem si otvoriť vlastnú pobočku vlasovej kliniky?