Seboroická dermatitída (seborea)
Seboroická dermatitída (seborea) je neinfekčné, chronické ochorenie kože. Postihuje približne 11 % svetovej populácie a najvyšší výskyt je vo vekovom rozmedzí 30 – 60 rokov. Negatívnou stránkou tohto ochorenia je recidivujúci priebeh, čo znamená, že má tendenciu sa po čase vracať.
Trpíte seboreou vo vlasoch?
Ak máte podozrenie, že trpíte seboroickou dermatitídou, ponúkame odbornú starostlivosť. Pokožku hlavy vyšetríme profesionálnou trichologickou kamerou a podľa zisteného stavu navrhneme ďalší postup.
Pri vlasovej pokožke so seboreou spočíva starostlivosť najčastejšie v čistení ultrazvukovou špachtľou, na základe aktuálneho stavu prípadne doplnkovým ošetrením a vyživením pokožky hlavy.
Čo o nás hovoria zákazníci, si môžete prečítať v referenciách Vlasovej kliniky.
Seborea a jej príčiny
Seborea postihuje predovšetkým časti pokožky, kde je zvýšená produkcia mazu – vlasovú pokožku, tvár a trup. Príčina vzniku seborey nie je istá. Odborníci sa domnievajú, že je spojená so zvýšenou činnosťou mazových žliaz a premnožením kvasiniek rodu Malassezia (narušenie kožného mikrobiómu).
Ďalšími možnými príčinami vzniku môžu byť:
- narušený imunitný systém
- nesprávna životospráva
- hormonálna nerovnováha
- psychický stav jedinca
- genetická predispozícia
- užívanie niektorých liekov
- nevhodná kozmetika
- ochorenia nervového systému
Seborea sa prejavuje hnedočervenými krustami s mastnými žltkastými šupinami, pokožka býva začervenaná, podráždená. Takto postihnuté miesta pôsobia veľmi svrbivo. Ložiská majú tendenciu sa postupne olupovať a reagovať zápalom. Ďalším prejavom môže byť zvýšené vypadávanie vlasov, predovšetkým z oblasti ložísk seborey.

Najčastejšie symptómy seborey
Prejavov seborey je viac. Uvádzame tie najčastejšie, s ktorými sa na klinikách stretávame najčastejšie.
Svrbenie a začervenanie pokožky hlavy
Silné svrbenie pokožky hlavy, ktoré môže byť obzvlášť intenzívne v oblasti temena a za ušami, je jedným z najviac frustrujúcich symptómov. Svrbenie môže viesť k nutkavému škriabaniu, ktoré ďalej dráždi pokožku a zhoršuje jej stav. Začervenanie pokožky hlavy je ďalším typickým symptómom a v závažných prípadoch sa môže objaviť aj zápal.
Svrbenie a začervenanie pokožky hlavy trápi mnoho ľudí. Môže ísť o dočasný problém spôsobený stresom, nevhodnou kozmetikou alebo vonkajšími vplyvmi, ale aj o príznak vážnejšieho ochorenia. Jedným z najčastejších vinníkov je seborea (seboroická dermatitída), chronické ochorenie kože, ktoré postihuje až 11 % svetovej populácie.
Mastné šupiny vo vlasoch
Nadmerná produkcia mazu, charakteristická pre seboroickú dermatitídu, sa prejavuje tvorbou mastných šupín na pokožke hlavy. Tieto šupiny môžu byť žlté alebo biele. Hromadia sa vo vlasoch a dodávajú im mastný a neupravený vzhľad. V závažných prípadoch sa šupiny môžu šíriť aj do obočia, na nos a za uši.
Rednutie a vypadávanie vlasov
Seborea môže viesť k nadmernému vypadávaniu vlasov, ktoré je spôsobené zápalom a podráždením pokožky hlavy. Vypadávanie vlasov je zvyčajne difúzne, čo znamená, že sa vlasy strácajú rovnomerne po celej hlave. V niektorých prípadoch sa však môže objaviť aj lokálne vypadávanie vlasov – plešaté ložiská.
Okrem vyššie uvedených sa pri seborei môžu objaviť aj ďalšie nepríjemné prejavy, ako je pocit stvrdnutia a zvýšená citlivosť pokožky hlavy. V niektorých prípadoch sa môže objaviť aj nepríjemný zápach.
Typy seboroickej dermatitídy
Seborea oleosa. Prejavuje sa mastnou pokožkou hlavy so žltými šupinami, svrbením a začervenaním. Často postihuje aj oblasti obočia, nosa a uší.
Seborea sicca. Vyznačuje sa suchou pokožkou hlavy s bielymi šupinami, svrbením a začervenaním. Môže sa vyskytovať aj vo fúzoch a obočí.
Seborea infantum. Tento typ seboroickej dermatitídy postihuje dojčatá a vyznačuje sa mastnými šupinami na pokožke hlavy, ktoré sa niekedy nazývajú kolíska. Zvyčajne zmizne sama do šiestich mesiacov.
Seborea u detí a bábätiek
Tento problém sa môže vyskytnúť u dojčiat, avšak dojčenská seborea má odlišný priebeh a nepatrí medzi opakujúce sa ochorenia. U novorodencov sa ložiská vyskytujú najčastejšie v oblasti temena, obočia, uší a trupu.
Dojčenská seborea, známa aj ako mliečna krusta, je bežné kožné ochorenie, ktoré postihuje až 40 % novorodencov. Zvyčajne sa objavuje medzi 3. a 12. týždňom života a samovoľne vymizne do 2. roku života.
Presná príčina dojčenskej seborey nie je známa, ale predpokladá sa, že svoju úlohu zohráva nadmerná produkcia kožného mazu stimulovaná materskými hormónmi, ktoré sa u novorodenca nachádzajú v koži. Ďalšími faktormi môžu byť kvasinky Malassezia, ktoré sa bežne vyskytujú na koži.
Diagnostika seboroickej dermatitídy
Diagnostika seboroickej dermatitídy nie je jednoduchá záležitosť, a to predovšetkým preto, že sa jej príznaky prekrývajú s inými kožnými ochoreniami. Veľmi často sa zamieňa s lupienkou, ekzémom alebo kontaktnou alergiou. Úspešná diagnóza závisí aj od konkrétnej fázy ložísk.
Ak máte podozrenie, že týmto ochorením trpíte, je vhodné objednať sa na trichologické vyšetrenie. Skúsený trichológ je schopný pomocou trichologickej kamery seboreu odhaliť a navrhnúť konkrétne riešenie.
Prevencia vzniku seborey
Kľúčovými faktormi pôsobiacimi proti vzniku seboroickej dermatitídy sú predovšetkým:
- pravidelné čistenie pokožky a aplikácia séra Neohair
- dodržiavanie životosprávy (spánok, strava, psychická hygiena)
- správna starostlivosť o vlasovú pokožku
- pravidelná fyzická aktivita
- obmedzenie konzumácie alkoholu a iných návykových látok
Ako vzniká seborea
Keďže dodnes nie je preukázaný jednoznačný pôvod tohto ochorenia, je ťažké mu predísť. Lekári sa domnievajú, že seborea by mohla mať spoločný základ s lupienkou a zaraďujú ju medzi autoimunitné ochorenia.
Mnoho kožných ochorení má spoločný spúšťací faktor, ktorým je stres. Stres negatívne ovplyvňuje biochemické procesy v tele, ktoré si vyžadujú väčšie množstvo minerálov a vitamínov. To môže viesť k tomu, že vlasy a pokožka „hladujú“.
Nezdravý životný štýl a nevyvážená strava spôsobujú deficit minerálnych látok a vitamínov a môžu sa podieľať na vzniku seboroickej dermatitídy. Všetky aspekty zdravého životného štýlu, ako sú spánok, vyvážená strava, dostatočný pitný režim a obmedzenie návykových látok, majú veľký vplyv na stav vašej pokožky.
Často sa tiež hovorí o súvislosti vzniku seborey s intoleranciou na laktózu alebo lepok, preto je vhodné sledovať telesné reakcie na tieto potraviny a v prípade problémov navštíviť lekára.
Preventívna starostlivosť
Dôležitou prevenciou je správna starostlivosť o vlasy a pokožku hlavy. Zásadnou súčasťou tejto starostlivosti je čistenie ultrazvukovou špachtľou, ktorá odstráni všetky nečistoty a usadeniny. Tie môžu brániť prirodzenej obnove pokožky a upchávať vlasové folikuly, čo sťažuje rast vlasov.
Odstránenie všetkých nečistôt a nánosov prináša pocit ľahkosti a pomáha pri odstraňovaní lupín a ložísk.
Správna starostlivosť o pokožku so seboreou
Veľmi podstatnou súčasťou starostlivosti o pokožku je vhodný výber kozmetických produktov. Práve správna voľba vám môže pomôcť udržať problém pod kontrolou.
Šampón na seboreu
Šampón vhodný pre problematickú pokožku (lupienka, seborea) by mal obsahovať antimikrobiálne látky, avšak bez agresívnych alkoholov, ktoré môžu dráždiť. Medzi účinné antimikrobiálne látky patria napríklad šnečí extrakt, dmdm hydantoín, pantenol, chlorid sodný, kyselina citrónová a chlorid horečnatý.
Všetky tieto látky obsahuje regeneračný šampón so šnečím extraktom. Šnečí extrakt má schopnosť stimulovať tvorbu kolagénu, podporovať regeneráciu, zmierňovať začervenanie a podráždenie, a zároveň patrí medzi prirodzené čistiace látky pre pokožku.
Tento kozmetický produkt má ideálne zloženie na reguláciu zápalu pokožky a jej rýchlu obnovu. Znižuje pocit svrbenia a reguluje nadmernú tvorbu mazu.

Maska na pokožku hlavy
Pri výskyte seboroickej dermatitídy býva pokožka hlavy silne dehydratovaná, čo môže byť jednou z príčin svrbenia pokožky hlavy. Veľký vplyv na to má pitný režim a používanie hydratačnej masky na pokožku hlavy.
Pri výbere správnej kozmetiky na pokožku hlavy je dôležité zloženie, ktoré by nemalo byť agresívne, ale malo by podporovať regeneráciu a hydratáciu.
Uvedené požiadavky spĺňa vlasová maska s aloe vera. Samotné aloe vera má prirodzené dezinfekčné účinky, podporuje regeneráciu a upokojuje podráždenú pokožku. Maska obsahuje prospešné alkoholy, ktoré pokožku nedráždia ani nevysušujú, naopak ju zjemňujú a vyhladzujú.

Sérum na vlasy
V správnej starostlivosti o pokožku hlavy nesmie chýbať vlasové sérum, ktoré pokožku „nakopne“ a vyživí. Pri výbere vlasového séra je dôležité venovať pozornosť jeho zloženiu, ktoré je kľúčové. Sérum sa aplikuje na suchú pokožku aspoň 1x týždenne.

Ošetrenie pokožky so seboreou
Pravidelné ošetrenie zahŕňajúce čistenie pokožky a aplikáciu účinného séra má veľmi pozitívny vplyv na prejavy seborey a pomáha predchádzať jej vzniku. Primárnym a zásadným krokom pred čistením je trichologické vyšetrenie, ktoré odhalí stav pokožky.
Ak sa seboreická dermatitída nachádza v zápalovej fáze, nie je možné čistenie ani iné ošetrenie, kým sa tento stav nezlepší. Preto je potrebné navštíviť lekára. Tieto inovatívne metódy majú veľmi pozitívne ohlasy a tešia sa čoraz väčšiemu záujmu.
Čistenie ultrazvukovou špachtľou
Pomocou vysoko výkonného ultrazvukového čistenia dokážeme veľmi účinne odstrániť všetky nečistoty z pokožky hlavy. Táto metóda čistenia je rýchla a efektívna.
Ultrazvuková vlna dokáže čistiť pokožku do hĺbky, preto je veľmi obľúbená. Oblasť vlasových folikulov má tendenciu sa zanášať, a preto je využitie tejto technológie veľmi prínosné.
Ak je vlasový folikul zanesený, brzdí rast vlasov a môže spôsobovať ich vypadávanie alebo iné kožné problémy.
Ďalšou výhodou je šetrné odstránenie suchých ložísk, ako sú napríklad pri lupienke vo vlasoch alebo seborei. Očistená pokožka je pripravená na ďalšie ošetrenie a aplikáciu aktívnych látok.

Ošetrenie vlasovej pokožky
Po vyčistení vlasovej pokožky je ideálny čas na vpravenie prospešných látok priamo do krvného riečiska a podkožia, čím podporíme rast vlasov a zdravie pokožky. Na intenzívnu výživu využívame dve metódy:
- Elektroporácia – procedúra je založená na princípe pulznej technológie, ktorá efektívne dopravuje aktívne látky hlbšie do vlasovej pokožky. Rovnaký princíp sa využíva v medicíne pri aplikácii liečiv, ktoré je potrebné dopraviť čo najhlbšie do tkanív.
Odborné články metódu elektroporácie veľmi vyzdvihujú najmä vďaka skvelým výsledkom. Výhodou je, že potrebné minerály a vitamíny sa dostanú cez pokožku na potrebné miesto a máme istotu, že sa vlas a pokožka správne vyživí. - Mikroihličkovanie – je metóda aplikácie séra do vlasovej pokožky pomocou dermarollera, ktorý je pokrytý 200 mikroihličkami potiahnutými zlatom. Dĺžka vpichu do kože je 0,5 mm. Procedúra sa obvykle využíva pri silne preriedených alebo holých miestach na vlasovej pokožke, napríklad pri alopecii.
Ďalej používame mikroihličkovanie na chrastovitú pokožku, napríklad pri seboroickej dermatitíde.
Výber vhodnej metódy závisí od odborného trichológa, ktorý vyhodnotí váš stav a rozhodne, ktorú metódu použije.
Časté otázky a odpovede k seboroickej dermatitíde
Čo je seborea?
Seborea – seboroická dermatitída je kožný problém spôsobujúci červenú, svrbiacu vyrážku a biele/žlté šupinky. Objavuje sa v mastných oblastiach – hlava, tvár, hrudník a chrbát. Presná príčina nie je známa, ale môže byť spôsobená mastnou pleťou, kvasinkami a genetikou.
Čo pomáha na seboreu?
Pri výskyte seborey vo vlasoch je zásadná hygiena a pravidelné čistenie vlasovej pokožky. Čistenie ultrazvukovou špachtľou je veľmi účinná metóda. Dôležitá je aj správna starostlivosť o vlasy a vyhýbanie sa nadmernému používaniu agresívnych produktov.
Ako liečiť seboreu u bábätka?
Na seboreu u bábätka zvyčajne stačí pravidelná masáž postihnutých oblastí detským olejčekom a vyčesávanie krúst a lupín z vlasov. Je dôležité dbať na hygienu pokožky a používať šetrné kozmetické produkty. Vyhnite sa mastným krémom. V prípade zhoršenia stavu, začervenania, bolesti alebo horúčky navštívte lekára.
Zdroje informácií
1) *BORDA, L. J., WIKRAMANAYAKE, T. C. Seborrheic dermatitis and dandruff: A comprehensive review. Journal of Clinical and Investigative Dermatology [online]. 2015, 3(2) [cit. 2022-05-16]. ISSN 23731044. Dostupné z: doi:10.13188/2373-1044.1000019.
2) CAPONE, K. A., DOWD, S. E., STAMATAS, G. N., NIKOLOVSKI, J. Diversity of the human skin microbiome early in life. Journal of Investigative Dermatology [online]. 2011, 131(10), 2026-2032 [cit. 2022-04-13]. ISSN 0022202X. Dostupné z: doi:10.1038/jid.2011.168.
3) NEVORALOVÁ, Zuzana, Jarmila RULCOVÁ a Nina BENÁKOVÁ. 2018. Tvárové dermatózy. 2., prepracované a doplnené vydanie. Praha: Mladá fronta. ISBN 978-80-204-4891-0.